۱۵:۵۵:۵۰ | دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳

Hearing Center Moj Hearing Aid
;

علت سرگیجه

درمان و علت سرگیجه

 

سرگیجه چیست؟
 

آیا احساس می کنید سرتان در حال چرخش هستید یا اتاق در اطراف شما حرکت می کند؟ این حالت کمی فراتر از حالت بیحالی  و  احساس سستی است و معمولاً وقتی سر خود را حرکت می دهید بدتر می شود.  
سرگیجه عبارت است از احساس سبکی سر ، وز شدن یا عدم تعادل. این بر اندام های حسی ، به ویژه چشم ها و گوش ها تأثیر می گذارد،  سرگیجه یک بیماری نیست ، بلکه نشانه ای از اختلالات مختلف است. سرگیجه شایع است و علت سرگیجه معمولاً جدی نیست و  هم  نگران کننده نیست. با این حال ، در این بخش به توضیح کامل آن میپردازیم .علت سرگیجه

سرگیجه دلایل احتمالی زیادی دارد ، از جمله اختلال گوش داخلی ، بیماری حرکتی و اثرات دارویی. گاهی اوقات به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند گردش خون ضعیف ، عفونت یا آسیب گوش ایجاد می شود. علل شایع سرگیجه شامل دیگر سرگیجه میگرن ، داروها و الکل است. همچنین می تواند ناشی از مشکل در گوش داخلی باشد ،  
سرگیجه ناگهانی  نیز می تواند در اثر بیماری منیر ایجاد شود. این امر باعث تجمع مایع در گوش با پر شدن گوش و کاهش شنوایی می شود. یکی دیگر از علل احتمالی سرگیجه و سرگیجه ، نوروم آکوستیک است. این یک تومور غیر سرطانی است که روی عصبی که گوش داخلی را به مغز متصل می کند شکل می گیرد.

سرگیجه و گیجی جز مشکلات شایع می باشند و تشخیص هر کدام از آن ها برعهده پزشک و تست هایی است که درخواست می شود. بیمار عموماٌ برای توصیف مشکل خود از تاری دید، احساس تلوتلو خوردن، عدم ثبات، بی حسی اندام ها یا احساس هل داده شدن استفاده می کند. اینکه بیمار دچار چه مشکلی ست به شرح حال دقیق بیمار، ارزیابی های لازم و تشخیص پزشک بستگی دارد.

سرگیجه واقعی احساس چرخش اطراف به دور بیماریا چرخش بیمار پیرامون محیط خود می باشد. سرگیجه را نباید یک بیماری تلقی کرد بلکه علامت و نشانه ای است که پزشک را به سمت علت سرگیجه  هدایت می کند. بنابراین تشخیص و درمان به موقع و درست سرگیجه همیشه با چالش روبروست.

ده درصد بیماران دچار سرگیجه به متخصص گوش و حلق بینی و پنج درصد به پزشکان عمومی مراجعه می کنند. برای درمان سرگیجه شاید به یک یا چند متخصص نیاز باشد مانند متخصص گوش حلق بینی، متخصص مغز و اعصاب، روانپزشک، چشم پزشک ، متخصص ارتوپدی و قلب عروق و پزشک سرگیجه .

بیمار در توصیف مشکل خود باید به تعریف و توصیف دقیق سرگیجه مانند شکل و احساس سرگیجه، طول مدت سرگیجه، علایم همراه، عامل به وجود آورنده یا تشدید کننده سرگیجه بپردازد تا پزشک را به تشخیص درست سوق دهد.

نمونه ای از شرح حال بیمار: احساس چرخش اتاق به دور خود زمانی که در رختخواب غلت می خورم و حدوداٌ چندثانیه طول می کشد. علامت همراه مانند حالت تهوع، استفراغ، احساس پری گوش یا کاهش شنوایی هم ندارم.

درمان سرگیجه بعد از تشخیص دقیق، به روش دارو درمانی یا توانبخشی دهلیزی انجام می شود.


 
علل احتمالی سرگیجه:

افت ناگهانی فشار خون
بیماری عضله قلب
ضربان قلب نامنظم (فیبریلاسیون دهلیزی).
فشار خون پایین (افت فشار خون).
تنگی عروق (تصلب شرایین)
اختلالات اضطرابی
کم خونی (آهن کم)
هیپوگلیسمی (قند خون پایین)
عفونت گوش

کم آبی یا خستگی ناشی از گرما
گرمازدگی
ورزش بیش از حد
سندروم منیر
سرگیجه موضعی پاروکسیسمال خوش خیم (BPPV)
مصرف الکل
اضطراب و استرس (اگر بیش از حد نفس می کشید یا خیلی سریع نفس می کشید).
مسمومیت با گاز مونوکسید کربن
داروها و یا دریا زدگی
در موارد نادر ، سرگیجه می تواند ناشی از بیماری ام اس ، سکته مغزی ، تومور بدخیم یا اختلال مغزی دیگر باشد.

علت سرگیجه

علائم سرگیجه که حتما باید به پزشک مراجعه کنید

در صورت سرگیجه ناگهانی و بیهوشی ، افتادن ، یا راه رفتن و یا داشتن موارد زیر فوراً به پزشک مراجعه کنید:
درد قفسه سینه
حس تجربه سردرد متفاوت و بسیار شدید
آسیب سر
تب شدید
ضربان قلب نامنظم
تشنج
تنگی نفس
گرفتگی گردن
تغییر ناگهانی در گفتار ، بینایی یا شنوایی
از دست دادن هوشیاری
ناتوانی در حرکت دادن پاها یا بازوها  
استفراغ
ضعف یا بی حسی در صورت شما
لکنت زبان
ضعف در پا یا بازو
تغییر در بینایی یا گفتار
درد قفسه سینه
 

سرگیجه چقدر شایع است؟
 

معمولاً احساس سرگیجه شایع است و تقریباً نیمی از مردم به دلیل احساس سرگیجه در برخی مواقع به ارائه دهنده خدمات درمانی خود مراجعه می کنند. هرچه سن شما بیشتر

باشد ، احتمال این علامت بیشتر است.


 درمان سرگیجه

درمان سرگیجه بسته به علت آن بسیار متفاوت است  و به یاد داشته باشید سرگیجه یه علامت است نه خود بیماری و ممکن است برای هر فرد معنای متفاوتی داشته باشد
از آنجا که این علامت کاملاً مبهم است و می تواند توسط طیف وسیعی از عوامل ایجاد شود ، ممکن است همیشه تشخیص علت اصلی سرگیجه آسان نباشدبرای پیگیری هرگونه مشکل جدی با پزشک خود صحبت کنید، ما در کلینیک سرگیجه سمعک موج توسط پیشرفته ترین و مجهزترین دستگاهها کوتاهترین راهکارها را برای درمان سرگیجه بکار میبریم .
و اگر علایم شما پایدار نیست اصلا جای نگرانی نیست میتوانید برخی از این داروهای خانگی برای سرگیجه را امتحان کنید تا تعادل خود را بازیابی کنید.

 

درمان خانگی سرگیجه

قبل از غذا آب بنوشید  
خوردن غذا می تواند منجر به کاهش فشار خون شود که می تواند باعث سرگیجه و سبکی سر شود. اما می توانید با نوشیدن یک لیوان آب 15 دقیقه قبل از غذا ، این وضعیت را که افت فشار خون پس از غذا نامیده می شود ، کاهش دهید.


از دوش آب گرم و حمام طولانی خودداری کنید
اگرچه ممکن است کمتر خوشایند به نظر برسد ، اما حداقل هشت دلیل خوب برای دوش گرفتن با آب سرد وجود دارد.  "گرما عروق خونی شما را متسع می کند که می تواند منجر به کاهش فشار خون شود." و فشار کم می تواند به شما احساس سبکی و سرگیجه دست دهد.

چای زنجبیل بنوشید
زنجبیل فواید شگفت انگیز زیادی دارد - از جمله کاهش سرگیجه در افراد مستعد آن. در یک مطالعه کنترل شده با دارو که در مجله فیزیولوژی آمریکا منتشر شد ، نیمی از افرادی که سابقه بیماری حرکتی داشتند مکمل زنجبیل دریافت کردند و نیمی از آنها قرص دریافت کردند. آنها را در فضایی چون طبل قرار دادند که آنها را می چرخاند و سرگیجه را شبیه سازی می کرد. افرادی که مکمل زنجبیل دریافت کرده بودند نسبت به افرادی که قرص جعلی دریافت کرده بودند علائم کمتری داشتند. اگر مستعد سرگیجه هستید ، سعی کنید چای زنجبیل را میل کنید.
 
غلات کامل بخورید
به گزارش نامه نیوز، یک وعده غذایی سنگین از غذاهایی که بدن شما به سرعت هضم می کند ، مانند برنج سفید ، سیب زمینی و غذاهای حاوی آرد تصفیه شده و قند ، می تواند باعث کاهش قند خون شما شود و احساس سبکی سر وسرگیجه را در شما ایجاد کند. برای جلوگیری از سرگیجه ناشی از افت و افزایش قند خون ، غذاهایی با هضم بالا و فیبر بالا مانند لوبیا و غلات کامل بخورید. گوشت پروتئینی بدون چربی مانند ماهی و مرغ نیز انتخاب های خوبی هستند. اگر به دنبال خوردن فیبر بیشتر هستید.

سرکه سیب را امتحان کنید
یکی از علل شایع سرگیجه پایین بودن قند خون است ، اما طبق مطالعاتی که انجام شده است ، سرکه سیب می تواند در این مورد کمک کند. محققان به دو گروه از افراد یک وعده غذایی غنی از کربوهیدرات دادند (فکر کنید: یک نان شیرین و آب پرتقال). به نیمی از افراد بعد از غذا یک نوشیدنی سرکه سیب و به نصف نوشیدنی دارونما داده شد. شرکت کنندگان در این مطالعه شامل افراد مبتلا به دیابت و افراد غیر دیابتی بودند که به انسولین حساس یا مقاوم به انسولین بودند. کسانی که از نوشیدنی سرکه استفاده کردند سطح گلوکز خون بعد از غذا بهتر بود . با این حال ، کارشناسان هشدار می دهند که افراد مبتلا به دیابت نباید این توصیه را بدون صحبت با پزشکان خود امتحان کنند. اما اگر سالم هستید ، خوردن یک قاشق غذاخوری ACV در روز بی خطر است. .

 
ماساژ بگیرید
در واقع می توانید نقاط طب فشاری بدن خود را برای آرامش و درمان خود فعال کنید. اما ماساژ دادن سرگرم کننده تر است و یکی از درمان های خانگی ما برای سرگیجه است. طبق گفته کلینیک مایو ، احساس اضطراب می تواند باعث ایجاد سرگیجه شود ، بنابراین فعالیت های آرامش بخش که باعث ایجاد احساس آرامش می شود ، می تواند به سرگیجه کوتاه مدت کمک کند. اگر مستعد احساس اضطراب هستید ، ماساژ آرام بخش با روغن اسطوخودوس می تواند به شما کمک کند.

هیدراته بمانید
آیا تا به حال وقتی بعد از مدتی نشستن ایستاده اید احساس سرگیجه و سبکی سر کرده اید؟ این احساس فشار خون پایین یا ارتواستاتیک نامیده می شود - فشار خون پایین ناشی از تغییر وضعیت ناگهانی است و اغلب در اثر کم آبی ایجاد می شود. بنابراین اطمینان حاصل کنید که به طور کامل آب بدن خود را حفظ کنید ، به ویژه هنگامی که بیمار هستید ، ورزش می کنید یا وقتی بیرون گرم است.

نقطه کانونی را انتخاب کنید و تمرکز کنید
هنگامی که اتاق شروع به چرخش می کند ، کار خود را متوقف کنید و یک وسیله ثابت مانند ساعت دیواری یا یک مبلمان را برای تمرکز انتخاب کنید. در واقع ، آکادمی پزشکان خانواده آمریکا این راهکارها را برای بیماری حرکتی برای خانواده شما به اشتراک می گذارد: در هواپیما کنار صندلی پنجره بنشینید ، هنگام سفر به کتاب ها یا وسایل نگاه نکنید ، و برای روشن نگه داشتن چیز خاصی در افق ثابت کنید. -سرگیجه و حالت تهوع برطرف می شود.
و در آخر تمرینات ساده ای انجام دهید تا علائم خود را اصلاح کنید
در حالی که سر خود را کمی روی دو یا چند بالش بلند کرده اید بخوابید
هنگام بلند شدن از تخت به آرامی بلند شوید و قبل از ایستادن یک دقیقه یا بیشتر روی لبه تخت بنشینید
از خم شدن برای برداشتن وسایل خودداری کنید
از کشیدگی گردن خودداری کنید - به عنوان مثال ، در حالی که به قفسه ای بلند می رسید
سر خود را با دقت و به آرامی در طول فعالیت های روزانه حرکت دهید

درمان سرگیجه

توانبخشی سرگیجه چیست؟

توانبخشی دهلیزی

تعادل حاصل همکاری و هماهنگی چشم، گوش و حس عمقی است. ( حس عمقی یعنی اندام هایی که در حفظ تعادل ما کمک می کنند مانند پا، لگن، گردن و...). مرکز اصلی این هماهنگی ها مخچه است. توانبخشی با تکیه بر این سه، مشکلات سرگیجه را بر طرف می کند.

چند نمونه از بیمارانی که کاندید این نوع درمان هستند:

بیمارانی که حین حرکات سر سرگیجه می گیرند به خصوص حرکات سریع

بیمارانی که در محیط هایی که بینایی تحریک می شود، سرگیجه می گیرند مثل مراکز خرید، شهربازی، بازی های کامپیوتری....

بیمارانی که حین حرکت سرگیجه می گیرند مثل راه رفتن، دویدن و رانندگی

شرط اصلی انجام این تمرینات توانبخشی سرگیجه این گونه است که سرگیجه بیمار مزمن باشد ( یعنی بیشتر از سه ماه طول کشیده باشد) و علت پزشکی، بیماری خاص و اختلال درگیرکننده وجود نداشته باشد.

روش انجام این درمان بستگی به جواب و نتایج تست های vHIT ، VNG، ECOG دارد. درمان برای هر بیمار با برنامه ریزی مخصوص خود فرد طراحی می شود یعنی توانبخشی هر بیمار منحصر به فرد خودش است.

 

شروط اصلی انجام این تمرینات:

حضور یافتن بیمارطبق جلسات منظم و دقیق برنامه ریزی شده

جلسات توانبخشی شامل تمرینات رسمی در مطب و تمرینات کار در منزل می باشد.

تمرینات رسمی در مطب: تعداد جلسات توانبخشی حداقل ده جلسه هر جلسه 20 دقیقه می باشد. هر هفته دو جلسه با فاصله سه روز تشکیل می شود. یعنی حداقل پنج هفته هر هفته

دو جلسه. لازم است بین جلسات هیچ وقفه ای صورت نگیرد.

گاهی در موارد اختلال دو طرفه دهلیزی ممکن است چندین ماه طول بکشد. این تمرینات، تمرینات توانبخشی رسمی است علاوه بر این تمرینات، هر روز تمرینات در منزل نیز باید انجام شود.

قطع داروهای آرامبخش و داروهای سرگیجه

برای بهبود سرگیجه نیاز بع مکم های سیگنال مغزی می باشد. با کمک این تمرینات، برای قطع یا سرکوب سرگیجه به دارو نیازی نیست و در صورت مصرف همزمان دارو و انجام تمرینات توانبخشی بهبودی کامل انجام نمی شود.

واقع بین باشید

درمان های توانبخشی یک نوع درمان نوین و به روز است که با همراهی پزشک ادیولوژیست شما، به تدریج علایم و شدت سرگیجه کاهش می یابد. پس در جلسات اول انتظار بالایی نداشته باشید و مطمئن باشید که این درمان ها علاوه بر تاثیرات مثبت روحی، مشکلات و افسردگی های ناشی از آن و علایم سرگیجه را کاهش می دهد.

نمونه تمرینات مثل:

تلفیق حرکات چشمی همراه با حرکات بدنی مثل نشستن روی توپ های تعادلی همراه با تعقیب آرام چشمی

تلفیق حرکات سر همراه با حرکات بدنی مثل راه رفتن همراه با تکان دادن سر

تمرینات تعادلی مثل تمرین لک لک

تمرینات پرشی مثل ترامپولین


 سخن پایانی: مهمترین قدم در علت یابی و درمان سرگیجه، تشخیص درست علت آن است که تنها با مراجعه به پزشک معتمد  و یا ارجاع به متخصص و کلینیک سرگیجه حاصل میشود.متخصصان ما در کلینیک سرگیجه موج در کنار شما هستند تا با پیشرفته ترین تجهیزات پزشکی و درمانی سرگیجه به شما کمک کنند و تا مرحله درمان قطعی سرگیجه کنار شما باشند.

  مشاوره رایگان واتساپ: 09191762203