۲۳:۲۶:۰۵ | دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

Hearing Center Moj Hearing Aid
مانور درمانی

مانور درمانی

  • ادمین
  • ۱۴۰۰/۰۹/۲۳
  •  27305 بازدید

مانور درمانی سرگیجه

 

مانور درمانی چیست؟

مانور درمانی Epley نوعی کمک ورزشی است که به درمان علائم سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV) کمک می کند. .ما در کلینیک موج با پیشرفته ترین تجهیزات به انجام مانور درمانی میپردازیم .

 

مانور درمانی Epley

تمرینی است که برای درمان نوعی سرگیجه به نام سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم انجام می شود.

سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV) به دلیل مشکل در گوش داخلی ایجاد می شود. اغلب با افزایش سن همراه است، اما آسیب های سر نیز می تواند باعث آن شود.

مانور درمانی Epley می تواند توسط پزشک  برای تسکین علائم انجام شود، ما در کلینیک موج با پیشرفته ترین تجهیزات در جهت تسکین سرگیجه و درمان قدم برمیداریم و بیماران ما در این مجموعه تجربه های بسیار عالی را بعد از مانور درمانی تجربه میکنند.

هدف از مانور درمانی Epley  جا انداختن کریستال هایی در گوش است که ممکن است تعادل را تحت تاثیر قرار دهند.

مانور درمانی Epley مجموعه‌ای از حرکات است که معمولاً توسط پزشک برای کاهش علائم BPPV روی یک فرد انجام می‌شود. تحقیقات نشان داده است که این یک درمان آسان، ایمن و موثر برای این بیماری در دراز مدت و کوتاه مدت است.

گاهی اوقات مانور درمانی Epley را مانور تغییر موقعیت ذرات یا مانور تغییر موقعیت کانال می نامند.

این نام‌ها به این دلیل استفاده می‌شوند که مانور درمانی شامل یک سری حرکات است که به تغییر مکان کریستال‌ها در گوش فرد کمک می‌کند که ممکن است باعث احساس سرگیجه شود. جابجایی کریستال ها به تسکین سرگیجه و حالت تهوع فرد کمک می کند.

 

مانوردرمانی  Epley برای درمان سرگیجه ناشی از چیزی غیر از BPPV مناسب نیست. اگر فردی مطمئن نیست که چه چیزی باعث سرگیجه او شده است، باید با پزشک صحبت کند و بخواهد معاینه شود. ما در کلینیک موج با مجرب ترین پزشکان در خدمت شما عزیزان هستیم.

 

سایر علل سرگیجه عبارتند از:

 

    میگرن

    عفونت های گوش

    کم خونی

    سکته مغزی

 

پس از نشان دادن مانور درمانی Epley توسط پزشک، یک فرد مبتلا به BPPV می تواند هر زمان که نیاز به تسکین علائم خود داشته باشد، میتوانید مجددا آن را توسط پزشک تکرار کنید.

 

مردم اغلب انجام مانور درمانی Epley را مفید می دانند، زیرا چرخش و چرخش می تواند باعث ایجاد علائم شود.

BPPV چیست؟

سرگیجه، حالت تهوع و مشکلات بینایی همگی از علائم بالقوه BPPV هستند.

BPPV یک نوع رایج سرگیجه است که مشخص شده است تا 17 درصد از موارد سرگیجه را منشأ دارد.

علت آن مشکل در گوش داخلی است. کریستال های کوچکی به نام کانال در گوش داخلی شل می شوند. آنها می توانند در کانال های نیم دایره ای گوش قرار گیرند.

هنگامی که این کریستال ها به اطراف حرکت می کنند، باعث جابجایی مایع در گوش می شوند. هنگامی که یک فرد سر خود را به موقعیت دیگری حرکت می دهد، این احساس چرخش ایجاد می کند. این احساس چرخش معمولاً سرگیجه نامیده می شود.

 

علائم BPPV زمانی که فرد مبتلا به این عارضه سر خود را حرکت می دهد به سرعت ظاهر می شود. به عنوان مثال، علائم می توانند هنگام چرخش در طول شب ایجاد شوند.

 

علائم ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه طول بکشد و شامل موارد زیر است:

 

    سرگیجه

    حالت تهوع

    اختلالات بینایی

 

مانور درمانی

نحوه عملکرد مانور Epley

مانور درمانی Epley برای قرار دادن سر در زاویه ای طراحی شده است که گرانش می تواند به تسکین علائم کمک کند.

کج کردن سر می تواند کریستال ها را از کانال های نیم دایره ای گوش خارج کند. این بدان معنی است که آنها از جابجایی مایع خودداری می کنند و سرگیجه و حالت تهوع ناشی از آن را تسکین می دهند.

به این ترتیب مانور درمانی Epley علائم BPPV را برطرف می کند. با این حال، ممکن است نیاز به تکرار بیش از یک بار باشد، زیرا گاهی اوقات حرکات می توانند کریستال ها را پس از درمان اولیه از جای خود خارج کنند.

 

آیا مانور درمانی Epley بلافاصله تاثیر میگذارد؟

مانور Epley اغلب برای بسیاری از بیماران مبتلا به BPPV موثر است، به خصوص در مواردی که به نظر می رسد برخی حرکات سر باعث ایجاد سرگیجه می شود. بسیاری از بیماران ما می گویند علائم آنها بلافاصله پس از مانور از بین می رود، و تجربه دلبخشی را بعد از درمان داشته اند.

 

پس از انجام مانور درمانی Epley، پزشک به فرد مبتلا به BPPV توصیه می کند که از حرکاتی که می تواند کریستال ها را از جای خود خارج کند، اجتناب کند. این حرکات عبارتند از:

 

    به سرعت خم شدن

    سریع دراز کشیدن

    کج کردن سر

    حرکت سر به جلو و عقب

 

پزشک ممکن است توصیه کند که فرد از یقه نرم استفاده کند تا از انجام این حرکات جلوگیری کند. همچنین ممکن است به آنها توصیه شود که روی دو یا سه بالش بخوابند تا سرشان با زاویه 45 درجه بلند شود.

اگرچه ممکن است نیاز به تکرار بیش از یک بار باشد، اما مانور Epley در درمان بیش از 90 درصد منابع مورد اعتماد افراد موثر است. منبع معتبر تحقیقاتی نشان داده است که هیچ اثر نامطلوبی از این درمان وجود ندارد.

 

در موارد نادری که این درمان علائم BPPV را از بین نبرد، جراحی روی کانال گوش ممکن است یک گزینه ایمن و موثر باشد.

 

نتیجه گیری:  مانور درمانی و مانور  Epleyتمریناتی هستند که برای درمان سرگیجه وضعیتی حمله ای خوش خیم (BPPV) استفاده می شوند. آنها با کمک پزشک یا فیزیوتراپیست انجام می شوند. معمولاً یک جلسه 10 تا 15 دقیقه ای تنها چیزی است که لازم است. هنگامی که سر شما به طور محکم در موقعیت های مختلف حرکت می کند، بقایای کریستال کلسیم (کانالیث) که باعث سرگیجه می شود، از کانال نیم دایره ای خارج می شود و به ناحیه ای از گوش داخلی می رود، جایی که دیگر علائمی ایجاد نمی کند. دو مانور با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است.

متخصصان ما در کلینیک فوق تخصصی موج بهترین درمان را با توجه به سرگیجه  را به شما پیشنهاد می کنند و بسیار خرسند هستیم از اینکه بیماران بعد از درمان مانور درمانی تجربه های بسیار عالی را در صدد درمان سرگیجه خود تجربه کرده اند و این تجربه شیرین شما عزیزان از افتخارات این مجموعه میباشد.

کلینیک موج در تمام فرآیند پروسه درمان مناسب شما، کنارتان هستیم. شما تنها نیستید.

 

 

  مشاوره رایگان واتساپ: 09191762203