۲۳:۴۱:۳۲ | دوشنبه, ۲۸ خرداد ۱۴۰۳

Hearing Center Moj Hearing Aid
تست ABR

تست ABR

  • ادمین
  • ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
  •  5942 بازدید

تست ABR یا آزمون پاسخ شنوایی ساقه مغز یک نوع پتانسیل برانگیخته شنوایی است که فعالیت های الکتریکی عصب شنوایی را از طریق الکترودهای جدای گذاری شده ثبت می کند.

کاربردهای ABR در دو مورد مهم :

1-     سنجش شنوایی سنجی برای تخمین آستانه شنوایی افرادی که در حالت عادی با ادیومتری نمی توان آنها را ارزیابی کرد.

نوزادان-کودکان-افراد متمارض- افراد سخت آزمون

     بررسی های تشخیصی پزشکی

افرادی که مشکوک به تومور گوش هستند- بررسی احتمالی محل ضایعه

 

شرط لازم جهت انجام تست ABR :

در نوزادان و کودکان حتماً باید در خواب عمیق باشند. اگر نوزاد یا کودک در حین تست بیدار باشد به دلیل ایجاد نویز عضلانی و یا سروصداهای کودک، پاسخ از اعتبار لازم برخوردار نخواهد بود و به دلیل وجود خطاهای نویزی به پاسخ نمی توان اعتماد کرد.

در بزرگسالان نیاز به خواب وجود ندارد فقط باید هنگام انجام تست تکان نخورند، عضلات بدن شل باشد و نویز زمینه ای ایجاد نکنند.

 

روش انجام تست ABR:

در این تست چهار الکترود در چهار قسمت پیشانی، گونه و پشت گوش دو طرف قرار داده می شود. دو پروب نیز در گوش راست و چپ جهت ارائه صدا در کانال گوش قرار می گیرد.

 

تفسیر تست ABR:

در آزمون ABR با هدف تخمین شنوایی:

به طور کلی موج ABR شامل پنج موج اصلی می باشد. برای به دست آوردن میزان شنوایی، باید موج 5 در هر شدت صدا ثبت شود تا بگوییم فرد در همان شدت می شنود. به طور مثال اگر موج 5 تا سطح شدت 20 دسی بل ثبت شود می گوییم فرد از لحاظ شنوایی سالم است. و اگردر فردی موج 5  حداکثر در سطح شدت 60 دسی بل ثبت شود می گوییم فرد دچار کم شنوایی متوسط و اگر تا بالاترین سطح شدت ممکن دستگاه هیچ موجی ثبت نشود می گوییم فرد کم شنوایی عمیق دارد.

در آزمون ABR با هدف تشخیص پزشکی:

در این آزمون اختلاف دو گوش خیلی مهم است. آیتم های دیگر مثل زمان ثبت هر موج، فاصله موج ها از همدیگر و چندموج دیگر مبنای تفسیر ABR می باشد  که بر عهده ادیولوژیست می باشد.

تست پاسخ ساقه شنوایی مغز چیست؟

تست پاسخ شنوایی ساقه مغز (ABR) یک آزمایش بی خطر و بدون درد است تا ببیند اعصاب شنوایی و مغز چگونه به صداها واکنش نشان می دهند. این اطلاعات را در مورد کاهش شنوایی احتمالی به ارائه دهندگان خدمات بهداشتی ارائه می دهد.
چرا آزمایش های پاسخ ساقه شنوایی مغز انجام می شود؟

ABR ها زمانی انجام می شوند که:

    نوزاد در غربالگری شنوایی نوزاد متولد نمی شود.
    کودک خیلی کوچک است که نمی تواند یک آزمایش شنوایی منظم را در یک غرفه صدا انجام دهد یا دارای یک مشکل پزشکی یا رشدی است که باعث می شود بی حرکت بنشینید و به صداهای یک تست شنوایی معمولی پاسخ دهید.

چگونه باید برای ABR آماده شویم؟

آمادگی برای آزمایش بستگی به سن فرزند شما دارد. بچه های بزرگتر ممکن است برای ABR آرامبخش (دارویی که باعث آرامش ، آرامش یا خواب آلودگی کودک می شود) دریافت کنند. اگر چنین است ، دستورالعمل هایی در مورد روزه داری قبل از آزمایش و آنچه در خانه بعد از آزمایش باید انجام دهید دریافت خواهید کرد.

اگر فرزند شما:

    در سن کمتر از 6 ماهگی ، ABR معمولاً بدون آرام بخش انجام می شود. کودک شما باید در طول کل آزمایش بخوابد. برای کمک به خوابیدن نوزاد:
        در ساعات قبل از آزمایش ، به کودک خود غذا ندهید و اجازه ندهید نوزاد بخوابد.
        هنگامی که نوزاد شما گرسنه و خسته اما بیدار است ، برای آزمایش حاضر شوید.
        قبل از شروع آزمایش ، متخصص شنوایی شناسی (متخصص شنوایی) از شما می خواهد که به نوزاد خود غذا بدهید و کودک کوچک خود را راحت کنید. کودک شما می تواند برای آزمایش در آغوش شما یا گهواره بخوابد.
    6 ماه یا بیشتر ، ABR ممکن است با آرام بخش انجام شود. این به کودک شما کمک می کند تا در حین آزمایش کاملاً بی حرکت و ساکت بماند.

ABR چگونه انجام می شود؟

یک متخصص شنوایی شناسی گوش های کوچک را در گوش کودک و الکترودهای نرم (برچسب های حسگر کوچک) را نزدیک گوش ها و روی پیشانی قرار می دهد. صداها و صداهای کلیک شده از طریق هدفون عبور می کنند و الکترودها نحوه واکنش اعصاب و مغز شنوایی به صداها را اندازه گیری می کنند.
آیا می توانم در طول ABR با فرزندم بمانم؟

اگر فرزند شما ABR فاقد مجوز دارد ، می توانید در طول آزمایش با فرزند خود بمانید.

اگر فرزند شما ABR آرام بخش دارد ، بپرسید آیا می توانید در طول آزمایش با فرزند خود بمانید. ممکن است لازم باشد در طول آزمون در اتاق انتظار بمانید.
ABR چقدر طول می کشد؟

آزمایش ABR معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد ، اما ملاقات ممکن است حدود 3 ساعت طول بکشد. اگر یک نوزاد خوابیده در حین آزمایش از خواب بیدار شود ، آزمایش بیشتر طول می کشد زیرا نوزاد برای انجام آزمایش باید دوباره بخوابد. کودکانی که دارای ABR آرام هستند ممکن است هنگام بیدار شدن از آرامبخش به منطقه بهبودی مراجعه کنند.
بعد از ABR چه اتفاقی می افتد؟

متخصص شنوایی شناسی به شما اطلاع می دهد که چگونه آزمایش انجام شده است و مراحل بعدی را با شما در میان می گذارد.

اگر فرزند شما آرام گرفت ، یکی از اعضای تیم آرامبخش توضیح می دهد که در چند ساعت آینده چه باید بکنید. بیشتر مسکن ها در عرض 1 تا 2 ساعت از بین می روند.
چه زمانی نتایج ABR آماده است؟

هنگامی که آزمایش انجام شد ، متخصص شنوایی شناسی با شما در مورد این آزمایش صحبت می کند. گزارش نهایی با توصیه ها تا چند هفته دیگر در دسترس خواهد بود. در صورت تشخیص کم شنوایی ، گزارش به هماهنگ کننده غربالگری شنوایی نوزادان در ایالت شما نیز ارسال می شود.

آیا در تست  ABR خطری وجود دارد؟

خیر ABR ها بی خطر هستند ، آسیبی نمی رسانند و عوارض جانبی ندارند. اگر فرزند شما نیاز به آرام بخش دارد ، قبل از آزمایش خطرات و مزایای آن را با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا تیم آرام بخش خود در میان بگذارید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر  و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

09191762203

  مشاوره رایگان واتساپ: 09191762203