۱۴:۳۲:۴۲ | دوشنبه, ۲۵ تیر ۱۴۰۳

Hearing Center Moj Hearing Aid
تیمپانومتری

تیمپانومتری

  • ادمین
  • ۱۴۰۰/۰۲/۳۱
  •  6123 بازدید

 

تیمپانومتری ( Tympanometry )

تیمپانومتری  یا ارزیابی و سنجش گوش میانی جهت بررسی وضعیت پرده گوش و گوش میانی انجام می شود. این آزمون نیازی به محیط عایق و همکاری بیمار ندارد.

طریقه انجام تست این گونه است که لوله ای به نام پروب در گوش فرد قرار می گیرد و از این طریق با پمپ هوا به کانال گوش، سلامت پرده گوش و گوش میانی اندازه گیری می شود. تفسیر تمپانوگرام بر اساس گراف رسم شده توسط دستگاه تمپانومتر است.

 

تمپانومتری در تشخیص مشکلات گوش که می تواند منجر به کاهش شنوایی شود ، بیشتر در کودکان مفید است. از طریق آزمایش ، پزشک شما می تواند بررسی کند که آیا موارد زیر را دارید:

    عفونت گوش میانی که به اوتیت میانی نیز معروف است
    مایع در گوش میانی
    غشای تمپان سوراخ شده
    مشکلات مربوط به لوله استاش که قسمت فوقانی گلو و بینی را به گوش میانی متصل می کند

 

این آزمایش را می توان هر چند هفته یکبار و برای چند ماه انجام داد تا میزان مایعات موجود در گوش میانی به مرور مشخص شود. بزرگسالان نیز به عنوان بخشی از یک آزمایش معمول

شنوایی برای تعیین هرگونه مشکل در گوش میانی تحت آزمایش قرار می گیرند

تمپانوگرام یک تصویر گرافیکی از عملکرد پرده گوش در پاسخ به تغییرات فشار هوا در مجرای گوش ارائه می دهد.

وقتی امواج صوتی پرده گوش را فعال می کنند ، بخشی از صدا جذب می شود و به گوش میانی منتقل می شود. قسمت دیگر صدا منعکس می شود. با این اطلاعات در مورد

تمپانوگرام ، پزشک می تواند عملکردهای گوش میانی ، به ویژه عملکرد لوله استاش را تجزیه و تحلیل کند.

کاربردهای تمپانومتری چیست؟

 اندازه گیری حرکت پرده ( هدف: پارگی یا سلامت پرده و یا میزان راهدهی پرده)

اندازه گیری فشار گوش میانی ( هدف: آیا پرده گوش تورفتگی یا ورم دارد یا خیر؟ آیا عفونت یا مایع پشت پرده گوش وجود دارد یا خیر؟)

بررسی باز یا بسته بودن لوله استاش ( هدف: بررسی سلامت لوله استاش جهت تهویه گوش میانی)

بررسی روند درمان دارویی یا جراحی توسط پزشک

گاهی اوقات تشخیص از طریق معاینه با اتوسکوپ به تنهایی امکان پذیر نیست. با استفاده از تست تمپانومتری می توان پرده گوش و گوش میانی را به صورت عددی و دقیق اندازه گیری کرد. به طور مثال در عفونت گوش میانی، حرکت پرده گوش کاهش می یابد و فشار گوش میانی منفی می شود از این طریق تمپانوگرام به صورت خط صاف ظاهر می شود.

انواع تمپانوگرام با تایپ های A, B, C, D مشخص می شود. تشخیص نوع آنها توسط ادیولوژیست می باشد.

 

آزمایش تمپانومتری چگونه انجام می شود؟

ابتدا پزشک متخصص معاینه یا اتوسکوپی گوش را با استفاده از اتوسکوپ انجام می دهد. این به بررسی اینکه آیا سیستم شنوایی تمیز و شفاف است و سوراخ نشده است ، کمک می کند. علاوه بر این ، به بررسی وجود موم یا اجسام خارجی در انسداد مجرای گوش کمک می کند

در مرحله بعد ، متخصص تمپانومتر را در مجرای گوش قرار می دهد. این دستگاه فشار هوا را در گوش تغییر می دهد ، که صدای خالص ایجاد می کند و پاسخ پرده گوش به صداها را تحت فشارهای مختلف تشخیص می دهد. با شروع اندازه گیری ها ، دستگاه ممکن است صدای بلند ایجاد کند. در حین آزمایش ، شما قادر به حرکت ، بلع یا صحبت کردن نخواهید بود ، زیرا انجام این کار ممکن است نتیجه نادرستی به همراه داشته باشد.

این آزمایش حدود دو دقیقه برای هر دو گوش طول می کشد و در مطب پزشک انجام می شود. این یک روش ایمن برای افراد در تمام سنین است ، اما ممکن است برای نوزادان کوچک که بسیار کوچک هستند برای همکاری دشوار باشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر  و مشاوره رایگان با کلینیک شنوایی سنج ( ادیومتری ) فوق تخصصی موج تماس بگیرید.

09191762203

 

 

 

  مشاوره رایگان واتساپ: 09191762203